Oz Büyücüsü Kısa Özeti

Oz Büyücüsü Kitabının Kısa Özeti:

Dışarıda çıkan çok  bir fırtına Dorothy ve Toto’y evleriyle beraber uçurmaya başlıyor.  Fırtına uçan Dorothy ve Toto Doğunun İyi Cadısı’nın  Muchkin Ülkesi’ne düşüyor. Ama cadı beraberlerinde çiftlik evinin üstüne düşmesiyle ezilip oracıkta ölüyor. Ölen cadının  yerine Kuzeyin iyi Cadısı geliyor.

Kuzeyin İyi Cadısı Dorothy’ye  gümüşten yapılmış olan  bir çift   pabuç veriyor. Daha sonra büyücü  Öz Büyücüsü’ne giden yolu tarif ediyor. Neden mi? Çünkü  Dorothy eve dönmesine sadece ve sadece o yardım edebilirmiş. Dorothy giderken  yolda karşılaştığı, büyücüden akıl dilemek isteyen Korkuluk’u, cesur olma hayali olan korkak Arslan’ı ve bir kalbi olmasını dileyen Teneke Adam’ı yanına alıyor. Büyücünün yanına geldiklerinde Büyücüyle  iyi anlaşıyorlar. Büyücü hepsine yardım etmek istiyor, lakin ufak bir sorun var. Öncelikle, Batının Kötü Cadısı’nı öldürmelerini istiyor, şart koşuyor. Bu da öyle hemen olmuyor.

Dorothy ve Aslan esir oluyor, Korkulu ve Teneke Adam parçalara ayırıyor. Fakat sonunda Dorothy bir yolunu bulup cadıyı öldürmeyi başarıyor. Daha sonra arkadaşları tamir edip onlarda yanına alarak  büyücüye yine dönüyorlar. Ama gel gör ki büyücü maalesef bir büyücü değilmiş, sadece öyleymiş gibi davranmış. Bundan dolayı bu küçük yolcu grubuna herhangi bir yardım etmiyor. Korkuluk ve Teneke Adam’ istedikleri şeylere zaten sahip olduklarına ikna ediyor.

Dönüş yolunda tekrardan hepsi çaresiz bir şekilde Güneyin İyi Cadısı’na gidiyor.  Yol çok da kolay değil, ama en iyi bir şey oluyor ve  Aslan’a yolda bir krallık veriliyor. Daha sonra Dorothy baştan beri giydiği büyülü pabuçların onlara geri dönüş yolunu gösterebileceğini fark ediyor. Böylece Dorothy tekrar evine dönüyor, Teneke Adam, Batı Cadı’sının eski ülkesini yönetiyor ve Korkuluk ise , büyücü olmayan büyücünün yerini kendisi devralıyor.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.