Uzun Hikaye Özeti Konusu Kişileri

UZUN HİKAYE KİTABININ ÖZETİ , KİŞİLERİ ,KONUSU, ŞAHIS KADROSU


 KİTABIN TÜRÜ :  Öykü 

 KİTABIN YAZAR : Mustafa Kutlu

KİTABIN KONUSU:  Ali ve eşitlik adalet duygusu ile beraber yol aldığı kasabalarda ki yaşam mücadelesini konu alır. Oğlu Mustafa’da aynı babası gibidir. Eser , içerisinde bir çok duyguyu aynı anda yaşatabiliyor. 1960 ve 1970 yıllar arasında ki baba oğul yolculuğunu eser  konu etmiştir.

ESERİN ÖNEMİ : Eser , Osman Sınav tarafından film olarak da beyaz perde de yer almıştır .

Eserin Şahıs Kadrosu :

Ali : Münire’ye aşık olur ve beraber kaçıp yakalanmamak için şehir şehir dolaşırlar.

Münire : Ali’nin karısıdır. ikinci çocuğuna hamileyken sancılanıp ölür.

Mustafa : Ali ile Münire’nin oğludur.

UZUN HİKAYE KİTABININ ÖZETİ

Ali , Münire’ye aşık olur lakin Münire’nin ailesi İstanbul’un belalı , sinema işleten bir ailesidir ve bu evliliğe izin vermeyeceklerini bildikleri için Ali ve Münire onlara evlilikten bahsetmezler kaçarlar. Kaçarken de sinemayı ateşe verirler. Münire’nin ailesi peşlerine düşer . Ali ve Münire  yakalanmamak için şehir şehir , kasaba kasaba dolaşırlar. Tren onları nereye götürürse orası evleri oluyor. Mustafa adında bir evlatları olur. Mustafa 6 yaşına geldiğinde terk edilmiş bir vagonu kendilerine ev yaparlar. Ali bir okulda işe girer , Münire ikinci çocuğuna hamiledir. Münire bir gün sancılanır. Ali eve geldiğinde Münire’yi hastaneye götürür fakat Münire bebeği ile birlikte ölür.

O günden sonra Mustafa ve Ali için tren yolculukları yeniden başlar. Birkaç yer gezdikten sonra bir kasabaya yerleşirler. Ali burada daktilosu ile vatandaşların dilekçelerini yazmaya başlar. Mustafa 15 yaşına gelmiştir. Ali bir kulübe yapmak ister fakat belediye ile ters düşer , Ali’nin kulübesini yıkarlar. Mustafa’yı kaçırmakla tehdit ederler. Ali oğlu için kasabadan ayrılır. Baba oğul yine yollara düşerler ve bir kasabaya yerleşip bir kitapçı açarlar. Mustafa burada savcının kızına aşık olur fakat savcı tarafından hor görülür. Savcı Ali’yi tutuklatır ve hapishaneden çıkmaması için elinden geleni yapar.  Mustafa hem babasından hem sevdiği kızdan uzak düşmüştür , bir başına kalmıştır. Mustafa babasını son kez ziyarete gidip planını anlatıp ondan onay alır , babasının daktilosunu da alır. Babası ile vedalaşır. Mustafa tek başına tren yolculuğuna başlar.


Uzun Hikaye Özeti Konusu Kişileri,uzun hikaye kişileri,uzun hikaye kitap incelemesi ,uzun hikaye kısa özeti,uzun hikaye mustafa kutlu,KİTAP ÖZETLERİ,

Share:

1 yorum:

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.