Çöplük Kitabının Kısa Özeti İncelemesi

Çöplük Kitabının Kısa Özeti İncelemesi


 Raphael, Gardo ile Sıçan   çöplerden geçimini sağlayan üç arkadaştır. Gardo ve Raphael çöpte yiyecek bir şeyler ararken bir cüzdan bulur. Cüzdanda  para, bir harita, bir kız çocuğuna ait bir fotoğraf ve bir de anahtar vardır. Cüzdan Jose Angelico isimli bir adama aittir. Anahtarın üzerinde 101 yazmaktadır. 2 çocuk cüzdandaki paradan daha çok bu  harita ve anahtara odaklanırlar. En yakın arkadaşları Jun’dan yardım isterler. Cüzdanı bulmalarından bir gün sonra mahalleye polis ekipleri gelir. 


          Raphael, teyzesini  haberdar ettiği için teyzesi yeğeninin bir şeyler bulduğunu ağzından kaçırır. Raphael zor durumdan kurtulmak için bulduğu şeyin cüzdan olmadığı yalanına başvurur ama  şüpheleri üzerine çekmiştir. Maalesef korktuğu başına gelir ve polisler tarafından karakola götürülür. Cüzdanı bulduğunu söylemesi  için polisler kendisine işkence yapıarlar fakat Raphael cüzdandan haberdar olmadığını ısrarla tekrarlar. Polisler de çocuğu ısrarlı inkarları neticesinde serbest bırakırlar. Jun; iki kafadarın, cüzdanın sırrını çözmelerinde en büyük yardımcısı olacaktır. Çocuk, anahtarın istasyondaki bir emanet dolabına ait olduğu ve   oraya gitmeleri gerektiği konusunda arkadaşlarını ikna eder. İstasyondaki dolapta buldukları mektup onları hapishanedeki Gabriel Golondriz’e ulaştıracaktır. Bu adam, Senatör Zapanta’nın yardım paralarını nasıl iç ettiğini ve halkı nasıl aldattığını ortaya çıkarmıştır, bundan dolayı da iftiralar sonucunda hapse atılmıştır. Jose Angelico, bahsi geçen senatörün evinde yıllarca kahyalık yapmıştır. Angelico, oğlunu küçük yaşta kaybetmiştir ve eşi de genç yaşta ölen bu adamın dünyadaki tek varlığı küçük kızıdır. Onu da yatılı bir okulda okutmaktadır. Golondriz, senatörün  yolsuzluklardan Angelico’yu haberdar edip onunla dostluğu ilerletmiştir. Bu iki dost senatöre de iyi bir ders verme konusunda uzlaşırlar. Angelico, senatörün paraları evinde sakladığını bir şekilde öğrenir. Paraların saklandığı kasanın anahtarının kopyasını yaptırır ve senatörün kasa için kullandığı şifreyi bulduktan sonra paralara ulaşır. O günlerde senatör tatildedir. Angelico, parayı evden nasıl çıkaracağını düşünürken aklına  bir plan gelir. Günler öncesinden mutfaktaki buzdolabını birkaç kez bozar ve mutfak görevlileri de her seferinde ona müracaat ederler, dolabı her seferinde de kolayca tamir eder. Dolabı son sefer  bozduğunda ise görevlilere artık dolabın kendi tarafından tamirinin mümkün olmadığını söyler. Angelico, kasadaki 6 milyon pesoyu dolaba yerleştirir ve dolabı  çıkarır. Çocuklar, olayların bu şekilde geliştiğinden haberdar değildir. Bu sırra, artık son günlerini yaşamakta olan Golondriz sayesinde ulaşırlar. Çocuklar   geri dönüşü olmayan oldukça tehlikeli bir serüvenin tam ortasındadırlar.


çöplük kısa özeti,çöplük kitabının uzun özeti,çöplük eser özeti,çöplük andy murgan özeti,çöplük kitap hikaye özeti,KİTAP ÖZETLERİ,

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.