Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyon

 

YAŞ KESEN BAŞ KESER KOMPOZİSYON

Bu atasözünde ifade edilen şey insanlar için yaş bir ağacı kesmek ne aynı bir canlıyı öldürmek gibidir.  Ağaçlar, kişilerin  yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahiptir. Onlar, doğadaki zararlı gazları  emerek bizim yaşam kaynağımız olan oksijeni üretmekle görevlidir. Yoklukları durumunda insanlar ve hayvanlar da yok olmaya mahkum olacaktır. Ağaçların, ormanların insanlar için yararları  büyüktür. Sadece oksijen üretimi konusunda değil, hayatımızın neredeyse her alanında   yararlanırız. Kullandığımız kitaplar,   ısınmak için yaktığımız odunlar ve daha birçok şey   üretilmektedir. Bu kadar değerli bir hazine olan ağaçları kesmek, ormanlara zarar vermek gaflettir. ”Baş kesmek” ifadesi durumun durumuna  anlatabilmek için mecazi kullanılmıştır; ancak şu şekilde düşünmek de yanlış olmaz. Bir insanı öldürürseniz, sadece ona zarar vermiş, sadece  onu öldürmüş olursunuz. Ancak ormanlara zarar verirseniz, tüm insanlığı öldürmüş olursunuz; zira ormanlar tüm insanlar için bir yaşam kaynağıdır. Orman bakımından zengin olan yerlerin  insanının daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Ormanlar aynı zamanda ülkelerin süsüdür. Kısaca ifade etmek gerekirce ağaçlardan ve ormanlardan her konuda istifade etmekteyiz.

Değeri  bu kadar büyük olan ağaçlara zarar vermek, onların yok olmasına sebep olmak, akıl ve vicdan sahibi kimselerin yapabileceği bir şey değildir. İlle de ağaç kesmek gerekiyorsa   kurumuş, yaşlanmış olanlarının kesilmesi ve kesilen her ağaç için yenilerinin dikilmesi çok önemlidir. Ağaçları korumak sadece orman koruma görevlilerinin görevi olmamalıdır. Bizler de üzerimize düşeni mutlaka yapmalı, kaçak olarak ağaç kesenleri gerekli yerlere ihbar etmeli, ormanlık alanlarda ateş yakarak piknik yapanları kendi imkanlarımızı ölçüsünde kesin olarak  uyarmalıyız.

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon,yaş kesen baş keserle ilgili deneme,yaş kesen baş keser düşünceleriniz anlatın,yaş kesen baş keser ne demek,yaş kesen baş keserin açıklaması,yaş kesen baş keser örnek kompozisyon

 

Share:

2 yorum:

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.