gizli bahçe kitabının soruları


GİZLİ BAHÇE KİTABININ SORULARI

1.Gizli bahçe de ana fikir nedir?

2.Gizli bahçe kitabında anlatılmak istenen nedir?

3.Gizli bakçe kitabının karakterleri kimlerdir?

4.Gizli bhçe kitabını ana karakterleri kimlerdir?

Mary Lennox , sıska, sarı yüzlü, hep somurtan ve mutsuz bir kızdır.   Mary doğduğundan beri anne, baba sevgisi görmemiştir. Babası Hindistan’da İngiliz ordusunda   görevi olan bir subay, annesi ise eğlence düşkünü ve   güzel bir kadındır. Babasının Hindistan’da görev yapması nedeniyle Hindistan’da yaşamaktadırlar.

Mary 9  yaşına girdiğinde yaşadıkları köyde   bir kolera salgınında annesini kaybetmiştir. Babası ise bir ayaklanmada   hintli tarafından tuzağa düşürülerek öldürülür. Ailesini kaybettikten sonra Hindistan’dan İngiltere’ye eniştesinin yanına yerleşen Mary; yine huysuz, şımarık ve terbiyesizdir. Ama  Martha adında genç bir hizmetçi ve Dickon adındaki bir hayvan eğiticisi sayesinde hayata bağlanmayı, doğayı sevmeyi, hayvanlara ilgi duymayı insanlarla yakınlaşabilmeyi hatta yardım etmeyi öğrenir. Çok geçmeden içindeki “Gizli Bahçeyi” keşfeder. Artık hayat dolu bir insan haline gelen Mary bu gizli bahçe ile ilgilenmeye başlar ve hep onu arar olur. Çevresindeki bazı insanlar gizli bahçenin gerçekte var olduğunu ve babası tarafından kapısının kilitlendikten sonra anahtarının toprağa gömüldüğünü, bunu ancak kendisinin bulabileceğini söylemeleri Mary’i iyice doğanın içine sokabilmek içindir. Dickon’ın Mary’e yapmış olduğu en büyük iyilik ona doğanın sırlarını öğretmek olur. Dickon Ona hayvanlarla, özellikle kuşlarla konuşmasını öğretir. Sonra kendisine çok yakın ve sadık olan hayvan dostlarıda doğrunun kendi içindeki gizli bahçenin olduğunu söylerler.Mary artık yepyeni bir kişilik sahiptir. Doğanın dilinide tamamen öğrenen Mary artık bencillikten ve şımarıklıktan tamamen sıyrılmış sorunların çözümlerini doğadan bulan bir karakterdir. Dickon’nun öğrettikleri ile hasta hala oğlusu Colin’i bile iyileştirir.

Mary; her nekadar Dickon sayesinde, yaşamı, doğayı, manevi duyguları, aile kavramını ve herşeyden önemlisi kendi benliğini öğrenmişse de, esas olan her insanın kendi içinde varolan bir gizli bahçesinin olduğunu bilmesi ve bunu hayata geçirebilmek için uğraş vermesidir.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.