puldan taştan lahanadan konusu ve özeti


PULDAN TAŞTAN LAHANADAN KONUSU VE ÖZETİ

        5  yaşındayken teyzesiyle parka gittiği bir gün kumları eşeleyip 2  cep dolusu ıvır zıvır çıkardığı için kendisine Köstebek ismi  takılan oğlan o günden bu yana eşelemeye, kazmaya devam eder. Bulduklarını da yatağının altındaki bir torbaya  koyar. Bunlar “annesi için çöp, Köstebek için ‘yarım kalmış yaşamlar’”dır.

         Karlı   günde “desen gibi işlenmiş, düzgün mü düzgün ayak izleri” herkes gibi Köstebek’in de ilgisini çeker. Adım izlerini takip ederek   “bacasından çiçek buketi şeklinde duman tüten evi” bulur. Senelerdir  kimsenin yaşamadığı, üstünü yosun saran bu ev artık yenilenmiştir. Ancak kimse buraya yerleşen insanı  tanımamaktadır. Düşünmeye başladıkça herkes hayal meyal birini hatırlar, ama o kadar siliktir ki hiç kimse neye benzediğini bilemez. Yavaş yavaş, insanların da kendisini tanımaya başlamasıyla   görünür olan bu utangaç ve titiz adama mahalleli Simri adını takar. Simetri hastalığı olan ve her şeyi düzelten Simri Adam, bu özelliği sebebiyle  Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde işe başlar. “O günden sonra kasabada üfül üfül değişim rüzgârları  ” başlar. Herkes mutludur, fakat  bir süre sonra eski düzeni özlemeye başlayanların, her şeyin bir dekor gibi olmasından memnun olmayanların sesi yükselir. Tam da bu sırada öğlen uykusunda gözünün üstüne yatan Simri, uyandığında her şeklin 5  ayrı görüntüsünü aynı anda görmeye başlar. Ne yaparsa yapsın işe yaramaz, gözleri düzelmez. Böylece kasabada ve Simri’nin hayatında değişiklikler baş gösterir.

           Kasaba yenilenirken atılan eşyalar sebebiyle  Köstebek bir sürü objeye kavuşmuştur. Ancak kendisi için bir hazine olan bu objeler arkadaşları için öyle değildir. Sude’nin dediği gibi Köstebek “canım hayalci objeleri”ni aslında çuvallara hapsetmiş mi oluyor? Topladığı, “yarım kalmış bu yaşamlar” yeni yaşamlara karışabilecek mi? Peki, yeni edindiği görüşle Simri’nin yaşamında ne gibi değişiklikler olacak?

KİTAP BİLGİLERİ

Yazar: 
Sevim Ak
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
ISBN: 9789750713835
Sayfa: 88 sayfa Basım Tarihi: 2014

Eskiler Alırım! ve Az Buçuk Teo kitaplarının da yazarı Sevim Ak tarafından kaleme alınan Puldan Taştan Lahanadan kitabı Çocuk, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Çocuk Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9789750713835 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Puldan Taştan Lahanadan isimli kitap 88 sayfadan oluşuyor. Puldan Taştan Lahanadan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!

Share:

2 yorum:

  1. şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzel bir özet çok teşekkürler🙏

      Sil

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.