bilimsel gelişmeler ve özgürlükler arasındaki ilişkiyi anlatan kompozisyon

BİLİMSEL GELİŞMELER  VE  ÖZGÜRLÜKLER ARASINDAKİ İLİŞKİYİ ANLATAN  KOMPOZİSYON

   Şüphesiz  bu dünyada icat edilmiş bütün  yeniliklerin babası  özgür düşünce ve özgürlüklerdir. Özgür  düşüncenin olmadığı yerde de   ilerlemeden , gelişmeden ve de yeniliklerden bahsetmek dahi  mümkün değildir. Şu ana kadar dünyada  on binlerce icat  gerçekleştirilmiştir. Bu icatların  en önemli   özelliklerinden birisi dahası  en başında geleni bu  icatların  özgür düşüncenin olduğu yerde boy  vermiş olmalarıdır. Bilim adamları  sadece  kendilerine   çalışma ortamı ve özgürlük verildiği taktirde  bir şeyler üretebilirler. Tam tersi  halde hiçbir şey üretemezler. Bu nedenle   ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk , bu olaya  çok önem vermiştir. Bilim adamlarının  çalışmaları için onlara iyi  ortamlar kurmuştur. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün şu sözünden  de anlayabiliriz.
  ‘’Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası hürriyettir.’’
  ‘’Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir. ‘’

Bir   düşünsenize kendinize ait bir düşünceniz  var ve sizler bu düşünceyi  söyleyemiyorsunuz. Bu düşüncenin  size ve etrafınızdaki diğer insanlara  hiçbir faydası dokunmayacaktır. Düşünceler  sadece  eyleme döküldüğü zaman önem  kazanır. Bunun içindir ki bu dünyada icat edilmiş tüm  gelişmelerin anası hürriyettir.
,KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ,bilimsel gelişme ve özgürlük,bilimsel gelişmeler ve özgürlükler arasındaki ilişkiyi anlatan kompozisyon,Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.