Benim Zürafam Uçabilir Kitabının Özeti


Benim Zürafam Uçabilir Kitabının Özeti

Benim Zürafam Uçabilir Kitabının Özeti,Benim Zürafam Uçabilir Kitabının kısa Özeti,Benim Zürafam Uçabilir konusu kişileri,KİTAP ÖZETLERİ,

             Moni adlı çocuk  resim yapmayı  seven biridir. Bir gün okulda öğretmen, öğrencilerden zürafa resmi yapmalarını ister. Moni her ne kadar resim yapmayı çok sevse de  o gün biraz duraksar. Öğretmen durumu merak edip nedenini sorar. “Yoksa kalemlerini evde mi unuttun?” der. Moni ise o güne kadar hiç zürafa resmi yapmadığını, bu sebep ile zürafayı nasıl çizeceğini bilmediğini söyler. Arkadaşları  zürafa resmi yaparken Moni’nin resim yapmaya girişmemesinin, zürafa resmi yapmayı denememesinin nedeni budur. Öğretmen Moni’yi resim yapmayı denemesi konusunda ikna eder. 

     Moni  sonunda  eline kalemi alır. Her ne kadar uğraşsa da beceremez. Pes eder. Öğretmen ona yine cesaret verir. Moni yine kalemi eline alır, çizer  çizer, siler, çizer ve  siler. En sonunda bir zürafa resmi yapar lakin bunun zürafaya benzeyip benzemediği konusunda emin değildir. Öğretmenine gösterir ve zürafa çizmek konusunda yine başarısız olduğunu söyler. Öğretmen Moni’nin yanına oturur. Eline kalem  kağıt alıp bir zürafa resmi çizer. Öğretmenin çizdiği zürafa havada boynuyla sarmal oluşturacak denli absürt bir zürafadır. Öğretmen “Bu da benim Zürafam Moni. Hiçbir zürafa diğerine benzemek zorunda değil. Biz nasıl birbirimize benzemiyorsak, her birimiz öbüründen farklı ise zürafalar da farklıdır. Senin çizdiğin zürafa senindir ve güzeldir. Hiçbir zürafaya benzemek zorunda değil. Benim zürafam da oldukça değişik ve özel bir zürafa. Bu da hiçbir zürafaya benzemek zorunda değil. O yüzden istediğin gibi hayal etmekte özgürsün. Daha önce hiç var olmamış bir zürafa senin hayal gücün sayesinde gerçek olabilir. İşte, bu çizdiğin zürafa tamamen gerçektir. Doğada ya da belgesellerde böyle bir zürafa olmasına gerek yok. Onun gerçek olması için çizmen yeterli.” der. Böylece Moni zürafa çizmek konusunda oldukça cesaretlenir. Özgüven kazanır. Bu özgüveni onun sanat yeteneğine katkıda bulunduğu,  cesaretlendirdiği gibi Moni’nin hayal gücünü de özgür bırakır. Bundan dolayı Moni farklı şekillerde ve renklerde onlarca, yüzlerce zürafa çizmeye başlar. Çizdiği bir zürafa güneşe kadar uzanırken bir tanesi uçabilen  zürafadır. Bir tanesi tren şeklindeyken diğeri ev şeklindedir. Zürafalardan kurulu bir dünya da hayal eder Moni. Aşçı, manav, doktor, pilot ve daha pek çok meslekten zürafa çizer. O zürafaları çizdikçe zürafalar gerçek olur. Moni resim çizmekle de kalmaz, hayal gücünü kullanarak zürafaları günlük hayatın içine  sokar. 

         Babaannesinden zürafalı bir kazak örmesini ister ve hayalindeki kazağın resmini çizerek babaannesine verir. Üç gün içinde de babaannesi Moni’nin hayalindeki kazağı gerçeğe dönüştürür. Bunun gibi Moni, babasına zürafalı uçurtma yaptırır. Bu uçurtma, o şehrin en gözde uçurtması olmuştur. Moni, kız kardeşinin doğum günü için zürafalı bir pasta hayal eder ve bunun resmini çizerek annesine verir. Böylece annesi de Moni’nin hayalindeki zürafa şekilli pastayı yapar. Kış gelip kar yağınca şehirdeki tüm çocuklar kardan adam yaparken Moni kardan zürafa yapar. Bu kardan zürafa yanında pek çok kişi fotoğraf çektirir. Moni, arkadaşlarına da resim yapma , hayal gücünü serbest bırakma konusunda yardımcı olur. Onun fikirleri ve hayalleri zürafa resimleri müzesi açma isteğine dek gider.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.