Toprak Ana Kitabının Kısa Özeti

  TOPRAK ANA KISA ÖZETİ ,TOPRAK ANA ANAFİKRİ ,TOPRAK ANA KİTABINDAKİ KİŞLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ 

                Tolunay  bir köylü kızıdır ve Savankul'a aşık olur ve evlenirler.Tek amaçları vardır. O da kendi topraklarını sürebilecekleri kendilerine yetecek bir tarladır.

               Evliliğin ardından Tolunay 3 tane erkek çocuk doğurur. Bu çocuklar zamanla büyürler ve bu arada Savankul köye ilk traktörü getirir. Artık toprak daha kolay işlenmektedir. Çocuklar büyüdüklerinde en büyükleri  Kasım babası gibi biçerdövercilik yapmaya başlar. Muslubeg çiftliğin komsomolunda sekreter  çalışyordu. En küçükleri olan Caynak şehirde okuyor,  

                  Kasım Aliman adında  güzel bir kızla evlenmişti. Hala traktörle çalışıyordu. Tolunay bu halinden çok mutluydu. Bundan ddaha mutlu olamayacağını düşünüyordu. Günler bu şekilde ilerlerken bir gün savaşın patlak verdiği haberi öğrenilir. Tüm köylerden orduya asker çağırılıyordur ve Kasım'da askere çağırılır. Onun ardından Savankul ve Muslubeg'de askere giderler. Evde yalnız  Tolunay, Aliman ve Caynak kalmıştır. Artık tüm köylüler cephedeki askerler için çalışıyorlardır.

                  Savaş devam ederken Caynak da evdekilerden habersiz askere gider. Savaşın sebep olduğu açlık ve sefalete köylüler zor dayanmaktadır.  Savankul ve Kasım'ın cephede şehit oldukları haberi gelir. İki kadın da bu haberle yıklırlar. Bir süre sonra Caynak'ın da savaşta kaybolduğu  gelir.Yeni hayatlarında artık birer dul kadındırlar. Tolunay gelini için çok üzülmektedir. Kocasını kaybeden Aliman kendisini çok yanlız hisseder. Bu arada köylerine bir çoban gelmiştirve Aliman'la bu çoban arasında bir ilişki yaşanır. Aliman hamile kalır.

                  Herşeye rağmen Tolunay gelinine sahip çıkar. Aliman'ın karnını şişmesini görmemezlikten gelir. Aliman bu durumdan çok utanmaktadır. Bir gece Aliman'ın yatağından kalktığını gören Tolunay Aliman'nın doğum yaptıpını görür. Doğumda zorlanan Aliman'ı kasabaya götürmeye çalışırken çocuk doğar lakin Aliman ölür.

 ESERİN ANA ANAFİKRİ:

İnsanlar  toprağa sahip çıktıkça, toprak onların rızkını verecektir.

 ROMANDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  1. TOLUNAY: Kitabın ana kahramanıdır. Gençliğinde çok güzel ve çalışkan bir kadınmış.
  2. SAVANKUL: Kara bıyıklı esmer bir yiğit. Azimli ve çalışkan.
  3. KASIM: Babasın benziyor. Karısını seven iyi bir evlat.
  4. MUSLUBEG: Ağabeyi gibi o da babasına benziyor. Müzikten hoşlanan bir insan.
  5. CAYNAK: Daha çok annesine benziyor.
  6. ALİMAN: Genç, esmer bir dağ kızı.

Toprak Ana Kitabının Kısa Özeti,toprak ana konusu,toprak ana kitabındaki kişiler,toprak ana ödev,toprak ana uzun özeti,toprak ana anafikri nedir,KİTAP ÖZETLERİ,

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

AŞAĞIDAKİ YORUM YAPMA BİÇİMİNİ ANONİM YAPIP YORUM YAPABİLİRİSİNİZ.YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR.